Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

 

Ważne, by każdy miał  pasję…
Maja Smentek, uczennica klasy 5a, dowiodła już wiele razy prawdziwości tego zdania.
Z radością informujemy, że  uczennica zajęła I miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Bajka cygańska” i odebrała nagrodę z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Wielkopolskiego.

Zapraszamy od wysłuchania recytacji wiersza wybitnej romskiej poetki i do obejrzenia krótkiego filmu z wręczenia nagród. Autorami filmu są uczniowie SP27 w Poznaniu.

 

Maja w środę 17.04.2024r. uczestniczyła w  XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim WIERSZE EMILII WAŚNIOWSKIEJ i zdobyła wyróżnienie.  Gratulujemy kolejnego sukcesu.

(więcej…)

2024 Aktualności 18
Autor:

 

 

12.04.2024r. klasa 5b przypomniała klasom 4-8 historyczny moment z dziejów Polski. Uczniowie zaprezentowali się wspaniale, a widownia odpowiedziała skupieniem i uwagą.

Dobrze być razem 🙂 

(więcej…)

2024 Aktualności 18
Autor:

Szanowni Państwo,

dnia 17 kwietnia 2024r. zapraszamy na zebrania z wychowawcami klas:

  • klasy 0-3 na godz. 17.00,
  • klasy 4-8 na godz. 18.00.

Zebrania w klasach 6c i 8a odbędą się w innym terminie.

W załączniku rozkład sal.

Z poważaniem

Dyrekcja szkoły

Przydział sal na zebrania w dniu 17.04.2024 r.

2024 Aktualności 17
Autor:

Dnia 12.04.2024 r. w naszej szkole odbyło się coś fajnego i innego, przyjechał nasz absolwent Tomasz Gruss wraz z kolegami. Ta wizyta miała na celu pokazanie i zainteresowanie nas programem Python na lekcjach informatyki.

Kurs stanowi doskonałe wprowadzenie do języka programowania Python, będącego jednym z najbardziej popularnych narzędzi w dziedzinie programowania na świecie. Bez względu na to, czy zaczynasz swoją przygodę z programem, czy masz już doświadczenie w innych językach, ten kurs pomoże opanować podstawy Pythona. Podczas kursów skupisz się zarówno na podstawach składnik Pythona, jak i na praktycznym zastosowaniu języka do rozwiązywania problemów.

Chłopcy wyjaśnili podstawy programowania jak i również przedstawili swoją platformę w programie, gdzie nasi uczniowie zalogowali się – tam czekają na nich zadania do wykonania po których można zdobyć nagrodę w postaci cukierka lub po wykonaniu wszystkich zadań nagrodę pieniężną. Oto kilka zdjęć z lekcji:

Na koniec lekcji uczniowie podziękowali naszym gościom, którzy obiecywali , że jeszcze nas odwiedzą.  

                                       Dziękujemy uczniowie kl.7a, 7b i nauczyciel Anna Słomka

2024 Aktualności 17
Autor:

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas drugich i trzecich do udziału w szkolnym konkursie pięknego czytania w języku angielskim. 

Konkurs odbędzie się w środę, 8 maja podczas godzin lekcyjnych.

Chętni zgłaszają się do 20 kwietnia odpowiadając na tę wiadomość.

21.04 zostaną przesłane uczestnikom przez mobidziennik 3 teksty konkursowe, z których należy przygotować jeden dowolny. 

Uczniowie klas 2-3 będą czytać uproszczony tekst „The Ugly Duckling”, The Magic Cooking Pot” lub „Three Billy-Goats”.

Przewidziane są nagrody za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz dyplomy.

Z poważaniem

Piotr Kuzemczak

2024 Aktualności 15
Autor:

 

Droga społeczności naszej szkoły!

Pragniemy przyłączyć się do dzieła Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio i włączyć się w zbiórkę materiałów opatrunkowych, szczoteczek do zębów oraz mydełek. Wesprzyjmy ich swoim małym- wielkim gestem, aby choć niektórzy ubodzy mieszkańcy naszej planety mogli żyć trochę lepiej!
Dary można składać przy wejściu do szkoły oraz w sali 31.

Samorząd Uczniowski

 

2024 Aktualności 15
Autor:

W piątek, 12 kwietnia 2024 r. uczniowie klas ósmych w imieniu całej społeczności szkolnej zapalili znicze oraz uczcili minutą ciszy pamięć Polaków zamordowanych w Katyniu. Spotkaliśmy się w szkolnym ogrodzie przy dębie pamięci i tablicy upamiętniającej Henryka Leciejewskiego.

Henryk Leciejewski urodził się we Lwowie, do Poznania przeniósł się na studia ekonomiczne. Tutaj poznał swoją żonę Gertrudę Pawłowicz. Po zakończeniu studiów odbył szkolenie wojskowe, które ukończył zdobywając stopień chorążego. Następnie pracował w Ostrowie Wielkopolskim jako dyrektor Okręgowego Oddziału PZU.

Po ogłoszeniu mobilizacji w 1939 r. został powołany do 7. ułańskiego batalionu łączności Armii Poznań w stopniu porucznika. Gdy Armia Poznań została przerzucona na wschód został razem z innymi oficerami pojmany i uwięziony przez Sowietów. Henryk Leciejewski miał możliwość ucieczki w cywilnym ubraniu, ale odmówił, bo nie chciał zostawić swoich towarzyszy i zrzucić munduru.  W 1940 r. został zamordowany w Katyniu strzałem w tył głowy.

Zbrodnia Katyńska to dokonany wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich mord na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego. Ofiary zbrodni to ok. 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych.

Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę.

Katarzyna Marchlewicz

 

2024 Aktualności 15
Autor:

11 kwietnia w SP nr 85 w Poznaniu odbyła się VIII EDYCJA MIĘDZYŚWIETLICOWEGO KONKURSU WIEDZY OGÓLNEJ pt. „Jeden z dziesięciu”

Celem konkursu było:

– kształtowanie „zdrowej” rywalizacji,

– poszerzenie wiedzy uczniów,

-integracja uczniów z różnych szkół.

Każda świetlica mogła zgłosić jednego ucznia z klasy III jako uczestnika konkursu. Naszą szkołę godnie reprezentował Adam Dombek z klasy 3b zdobywając I miejsce.

Pytanie konkursowe dotyczyły wielu dziedzin, m.in. matematyki, sportu, geografii, przyrody, filmu, j. polskiego czy powiedzeń. Zwycięzcy serdecznie gratuluję.

opiekun Anna Szczepaniak

 

(więcej…)

2024 Aktualności 15
Autor:

12 kwietnia w naszej szkle odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski, w którym wzięły udział dzieci objęte terapią logopedyczną. Konkurs miał na celu sprawdzenia swoich zdolności recytatorskich, rozwijanie umiejętności językowych, prezentacje umiejętności artystycznych, uczenia rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Jury również wzięło pod uwagę element stroju lub rekwizyt nawiązujący do tematyki wiersza. Każde dziecko otrzymało do opanowania pamięciowego tekst dostosowany do wady wymowy. Na zwycięzców czekały dyplomy i nagrody a na pozostałych uczestników konkursu nagrody pocieszenia.

 

Jury przyznało kolejno:

W grupie dzieci z klasy 0a

I miejsce otrzymał Cyryl Zimniewicz

II miejsce Dominika Obłój

III miejsce Jakub Azbert

wyróżnienie Andrzej Mazurek

 

W grupie dzieci z klasy 0b

I miejsce Szymon Statucki

II miejsce Tatiana Schwarz

III miejsce Michalina Makowska

Wyróżnienie Jan Markiewicz

Bartosz Białk

 

W grupie uczniów klas 1-3

I miejsce Antoni Żmuda

II miejsce Piotr Ismail-Zade

III miejsce Julian Wardak

wyróżnienie Pola Makowska

Antoni Sroczyński

 

Wszystkim uczestnikom gratuluję występów

logopeda

Anna Szczepaniak

(więcej…)

2024 Aktualności 15
Autor: